Požiarna ochrana

Ochrana pred požiarmi je dôležitou súčasťou bezpečnosti. Jej základom sú hasiace prístroje, ktoré pomáhajú v prípade požiaru. Aby boli účinné, je potrebné ich kontrolovať a servisovať.


Čakáte protipožiarnu kontrolu a nie ste si istý, či máte splnené všetky povinnosti na úseku ochrany pred požiarmi?

Kontroly, revízie, opravy a inštalácie hasiacich prístrojov sa vykonávajú v zmysle vyhlášky MVSR č. 347/2022 Z.z. , ktorou sa ustanovujú vlastnosti, podmienky prevádzkovania a zabezpečenia pravidelnej kontroly prenosných a pojazdných hasiacich prístrojov.

Podľa tejto vyhlášky musíte zaistiť 1× ročne kontrolu prevádzkyschopnosti všetkých typov hasiacich prístrojov. Okrem toho sa vykonáva ešte periodická skúška vodných a penových hasiacich prístrojov 1× za 3 roky a ostatných hasiacich prístrojov 1× za 5 rokov.

Kontrolu hasiacich prístrojov vykonáva osoba , ktorá má oprávnenie na ich kontrolu. Po kontrole vám odovzdá doklad o kontrole prevádzkyschopnosti, ktorý dokladá stav prístroja, jeho umiestnenie a výrobné číslo. Na hasiaci prístroj sa prilepí aj kontrolný štítok s výrobným číslom, dátumom poslednej a nasledujúcej revízie a podpisom.

Okrem toho však majiteľ budovy musí zaistiť aj ďalšiu ochranu pred požiarmi. Je potrebné vybaviť budovu zodpovedajúcimi bezpečnostnými zariadeniami, ako sú požiarne alarmy, hasiace zariadenia, hasiace systémy, elektronická požiarna signalizácia a iné.

Nezabudnite na bezpečnostné požiarne značky. Podľa predpisov musíte označiť bezpečnostnými požiarnymi značkami miesto, kde sa hasiaci prístroj nachádza aj cestu k nemu.

A čo všetko máte očakávať od vášho technika požiarnej ochrany ?

• vypracovanie, vedenie a udržiavanie dokumentácie ochrany pred požiarmi v súlade so skutočným stavom
• vykonávanie preventívnych protipožiarnych prehliadok
• určovanie miest so zvýšeným nebezpečenstvom vzniku požiaru a počtu členov protipožiarnych hliadok
• vykonávanie školenia o ochrane pred požiarmi a odbornej prípravy protipožiarnych hliadok
• určovanie požiadaviek na protipožiarnu bezpečnosť pri užívaní stavby a pri zmene v užívaní stavby
• organizovanie a vyhodnocovanie cvičných požiarnych poplachov

Desí vás, čo všetko potrebujete pripraviť a koľko dokumentov budete musieť vytvoriť?

Naším riešením je Firemný Informačný Systém Povinností Podnikateľa. Zistite o ňom viac na www.fispp.sk

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti