Odpady

Keďže sa blíži koniec roka, pozrime sa spolu na povinnosti, ktoré vznikajú v rámci odpadového hospodárstva

• Kto je pôvodca odpadu?
a) každého, koho činnosťou odpad vzniká, alebo
b) ten, kto vykonáva úpravu, zmiešavanie alebo iné úkony s odpadmi, ak ich výsledkom je zmena povahy alebo zloženia týchto odpadov


Evidencia

Ak vám ako podnikateľovi vznikol odpad pri bezprostrednom vykonávaní vašej podnikateľskej činnosti, ide o odpad z podnikania a musí byť odovzdaný iba oprávnenej osobe na nakladanie s ním- Nepatrí do kontajnerov, ktorých zber je zabezpečený obcou alebo mestom. Týka sa to napríklad aj odpadu z vybaľovaného tovaru – kartónové krabice, plastové fólie, ktoré pochádzajú z predmetu podnikania. Tento odpad sa síce podobá tomu domácemu, ale vzniká pri výrobnej činnosti.
Kam ho teda treba zaradiť? Podľa katalógu odpadov ho môžete zaradiť do skupiny 15.
Napríklad 150101 - obaly z papiera a lepenky, 150102 - obaly z plastov, 150104 - obaly z kovu alebo do 150107 - obaly zo skla.


Na druhej strane však vám ako podnikateľovi vznikajú aj vytriedené zložky komunálneho odpadu napr. zo stravovania zamestnancov, odpad vznikajúci v kanceláriách- obaly, papier atď. Takýto odpad aj keď je od podnikateľa, sa zatrieďuje do skupiny 20 – Komunálny odpad. Napríklad 200101- papier a lepenka, 200102 – sklo, 200103 – viacvrstvové kombinované materiály na báze lepenky, 200104- obaly z kovu, 200139 – plasty.


Nezabudnite mať do 31.12.2023 hotovú evidenciu odpadu, ktorá pozostáva z evidenčných listov odpadu a evidenčných listov nebezpečného odpadu. V prípade, že máte viac prevádzok, evidencia odpadu musí byť vedená na každú zvlášť.
Radi Vám s evidenciou pomôžeme prostredníctvom FISPPu* – našej inovatívnej a jedinečnej software -ovej aplikácií, kde mimo iného aj evidencia odpadov môže byť pre Vás rýchla a jednoduchá.


Ohlásenie

Do 28.2.2024 je potrebné podať ohlásenie o vzniku odpadu a jeho nakladanie s ním na vašom príslušnom Okresnom úrade na odbore životného prostredia. Táto povinnosť sa vás týka v prípade, že vám vznikla za celý minulý rok viac ako 1 tona odpadu alebo viac ako 50 kg nebezpečného odpadu. Neviete ako na to? Nenecháme vás v tom a poradíme vám. Stačí nižšie ak vyplníte kontaktný formulár a my vám poskytneme bezplatnú konzultáciu.

Radi by ste dostávali upozornenia na legislatívne zmeny / novinky a mali k nim prístup kedykoľvek potrebujete? Okrem FISPPu pre Vás pripravujeme aj mobilnú aplikáciu, cez ktorú budete mať dostupné všetky informácie v čas a to kedykoľvek a kdekoľvek vo svojom mobile.


Použité informácie nájdete v Zákone o odpadoch 79/2015 Z. z.

*FISPP- Firemný informačný systém povinností podnikateľa. Viac už čoskoro

Kontrolný kód

i
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti